nákupný košík
 

doprava zdarma na sw šperky darčeková krabička zdarma bezpečný nákup sw šperkov

Všetko o nákupe
Vyberte si svoj šperk

Sme oficiálnym partnerom firmy Swarovski International Distribution AG
(identifikačné číslo 164 7673)
Krištále Swarovski sú originálne a pochádzajú z dielne firmy Swarovski AG v Rakúsku.
Prečo nakupovať u nás?Ako nakupovaťStarostlivosť o šperkyPartneri
Akceptujeme platby kartou:
visa master
Sme aj na sociálnych sieťach:

Viete aké sú rozdiely medzi SWAROVSKI krištáľmi, diamantmi a kubickými zirkónmi?

Swarovski vz Diamant

"Diamanty sú najlepším priateľom ženy," frázu a pieseň preslávil film „Páni majú radšej blondínky" z roku1949, v ktorej Marilyn Monroe prvý krát predniesla túto pieseň. V súčasnej dobe sa táto fráza iba potvrdzuje. Zásnubné prstene sa používajú ako symbol zásnub už od roku 1938, kedy bola zahájená reklamná kampaň "Diamant je navždy" spoločnosťou DeBeers. Táto reklamná kampaň je považovaná za jednu z najúspešnejších v histórii a zmenila pohľad širokej verejnosti na diamanty. Predtým boli diamanty vnímané iba ako klenot vyhradený pre kráľovské rodiny a najvyššiu spoločnosť. Teraz prišli reprezentovať lásku a vernosť. V súčasnosti sú zásnubné prstene nielen okúzľujúce, ale majú veľmi osobitný význam. kvalitné swarovski šperkySymbolizujú odhodlanie a ďalšiu kapitolu života, čo v kombinácii s ich krásou je dôvod, prečo sú také žiadané. Po celé roky bola cena diamantov umelo udržiavaná vysoko. Jedna monopolná spoločnosť starostlivo kontrolovala množstvo diamantov, ktoré sa dostali na trh. Dnes je tomu inak. Diamanty sú k dispozícii z rôznych kanálov po celom svete, kde sa ich cena riadi globálnou trhovou ekonomikou. Avšak stále rastúci dopyt po diamantoch zvyšuje ich cenu a spôsobil že spoločnosti začali hľadať lacnejšiu alternatívu.
Narozdiel od lacnejších alternatív, diamanty vznikajú v poloroztavenom plášti vrstvy, medzi zemským vonkajším jadrom a zemskou kôrou, ktorá je vystavená extrémnemu teplu a tlaku. V hĺbkach viac ako 100 km pod zemským povrchom, uhlíkové minerály boli transformované do diamantov pod vplyvom tepla a tlaku ich okolia. To všetko sa stalo pred 1 - 3,3 miliardami rokov, kedy Zem bola oveľa teplejšia než ako je tomu dnes. Nemôžeme ťažiť až tak hlboko v zemskej kôre, našťastie sopečné erupcie urobili prácu za nás. Posledné, z týchto magma vulkanických erupcií, boli pred viac ako 20 miliónmi rokmi, ktoré vyvrhli diamanty dosť blízko k zemskému povrchu a tak sa mohli začať ťažiť.

Pravé Diamanty

kvalitné swarovski šperky
Diamanty sú prirodzene sa vyskytujúce drahokamy, ktoré sú zložené z atómov uhlíka, usporiadaných v určitej štruktúre. Sú veľmi tvrdé a donedávna boli považované za najtvrdší prírodný materiál s hodnotením 10 na Mohsovej stupnici tvrdosti. Aj keď diamanty sú veľmi drahé, ich cena sa riadi štyrmi C v angličtine ( v preklade - karát, výbru, farba a jasnosť). Je veľmi zriedkavé nájsť diamant, ktorý neobsahuje chyby, čo je dôvod, prečo tieto diamanty si udržujú vysokú cenu. To isté sa dá povedať o farbe. Väčšina diamantov (kvôli malým množstvám závad alebo nečistôt) majú nádych žltej alebo hnedej. To je dôvod prečo bezfarebné diamanty sú tak vzácne. Diamanty majú vysoký index lomu 2,417 a 0,044 disperzie, čo znamená, že keď svetlo prechádza zo vzduchu do diamantu, ktorý má odlišnú hustotu, tak rýchlosť svetla spomaľuje a ohýba svetlo v dôsledku uhla lomu. Rôzne farby, ktoré tvoria biele svetlo, sa pri rôznych rýchlostiach pomaly rozdelia na časti akonáhle sa dostanú do diamantu. Oddelenie farebného spektra sa nazýva disperzia. Ako svetlo opúšťa diamantový materiál a vstupuje do okolia, uhol lomu sa znovu ohýba a robí disperziu. Tým sa zvyšuje počet rôznych farieb (ktoré už obsahuje svetlo) a dáva nám farebné spektrum. Diamant je tiež výborný tepelný vodič, čo znamená, že nevedie teplo, takže ak sa dotknete diamantu perami, vždy budete cítiť chlad. Diamanty majú špecifickú hustotu v rozmedzí 3,5 až 3,53 kg.dm čo je hustota materiálu v porovnaní s rovnakým množstvo vody. To je užitočné pre identifikáciu drahokamov u kupujúcich.

Kultivované Diamanty

Kultivované diamanty alebo syntetické diamanty boli vo výrobe už od polovice roku 1950, aj keď táto technológia mohla vyrábať len malé diamanty. Počas niekoľkých posledných rokov sa technológia rýchlo zlepšovala a teraz sú spoločnosti schopné vyrábať diamanty, ktoré sú zhodné v tvrdosti, disperzii, gravitácii, refrakcii a chemického zloženia v najvyššej kvalite razených diamantov. Tak ako jednokarátový diamant najvyššej kvality stojí tisíce dolárov, rovnako kvalitný umelý diamant by mohol stáť menej ako 5 dolárov. To bude mať zrejme obrovský dopad na diamantový priemysel v najbližších rokoch. Keď si položíme vedľa seba kultivovaný a pravý diamant zistíme, že sú prakticky na nerozoznanie. Môžu byť rozlíšené spektroskopiou, infračervenými, ultrafialovými, alebo X-ray vlnovými lúčamii. Kultivované diamanty môžu byť pestované z jediného krištáľu pomocou techniky nazývanej „depozícia z plynnej fázy"

Kubický Zirkón

Kubický zirkón je v súčasnej dobe najpopulárnejšou náhradou diamantu, pretože pre netrénované oko vyzerá rovnako. Kubický zirkón (CZ) je vyrobený z oxidu zirkoničitého. Prírodný CZ bol prvýkrát objavený v roku 1899, ale až od 70-tych rokov sa začal intenzívnejšie používať v šperkárskom priemysle. CZ na prvý pohľad vyzerá rovnako ako diamant, ale pri dôkladnej prehliadke existujú rozdiely. Má hustotu medzi 5,6 a 6,0, čo znamená, že je o 1,6 násobok ťažší ako diamant. Má tvrdosť 8 podľa Mohsovej stupnice o lomu indexu 2,176 a disperznej sile 0,060, čo znamená, že je o niečo menej iskrivý. Na rozdiel od diamantov majú CZ dobré tepelnoizolačné vlastnosti čo znamená, že dochádza k zahrievaniu. S porovnaním s diamantmi nevydržia takú vysokú teplotu a preto sa teplo používa ako test na určenie rozdielu medzi CZ a diamantmi. Starostlivosť pre CZ je dôležitá, pretože sú krehkejšie ako diamanty a náchylné k opotrebovaniu, ako je zošúchanie a škrabance v priebehu času.

Moissanit

Moissanit je ďalšia diamantová náhrada. Pochádza zo vzácneho minerálu, ktorý nie je pozemského pôvodu. Moissanit vznikol z hviezdy, ale v prírode nájdené krištáľe sú moc malé na použitie v šperkárskom priemysle, preto sa začali vyrábať umelo. Je vyrobený z karbidu kremíka, čo znamená, že je schopný odolávať vysokým teplotám a má vysokú tvrdosť (9,25 podľa Mohsovej stupnice). V súčasnej dobe existuje len jeden výrobca moissanitu - spoločnosť Charles & Colvard má patent, ktorý vyprší v roku 2015. V tomto roku sa pravdepodobne stane ľahšie dostupným vďaka prijateľnejšej cene, keďže konkurenti budú môcť tiež vyrábať tento drahokam. Moissanit je o niečo ľahší ako diamant a má disperziu 0,104. To znamená, že Moissanit je nápadnejší a zobrazuje viac odrazov farieb ako diamant. Tento jav je jasný aj pre netrénované oko.

SWAROVSKI Krištále

SWAROVSKI krištále nie sú z prírodného hľadiska vzácne kamene. Je to forma zo skla, ktorá sa vyrába pri vysokých teplotách roztavením prášku oxidu kremičitého s olovom. Má približne 32% obsahu olova pre zvýšenie indexu lomu svetla a ten sa podobá tomu diamantovému. Presný postup je patentovaný. Ak chcete vytvoriť diamantový efekt na krištáľové sklo dosiahnete to jedine precíznym spracovaním a následne leštením opäť podľa patentovaného procesu Swarovski, ktorý dáva tomuto krištáľu vysoko kvalitnú povrchovú úpravu. Krištále sa ďalej môžu upravovať aj poťahovaním skla s Aurora Borealis alebo AB vrstvou, ktorá dodáva povrchu dúhu pre simulovanie rozptylu z diamantu. SWAROVSKI krištáľ má tvrdosť podľa Mohsovej stupnice medzi 6-7, takže je citlivý na poškriabanie a vylamovanie z dôsledku opotrebovania, avšak je to oveľa ťažšie ako pre bežné sklo. Obsah olova v krištáli zvyšuje index lomu skla 1,5-1,7 čím získava iskrivejší vzhľad.

Či už sa rozhodnete pre Diamanty, Zirkóny alebo SWAROVSKI Krištále jedno je isté - všetky Vám dodajú krásnu iskru. Pri väčšine volieb padne rad na Swarovski, pretože je to bezpochyby najviac designovo a nákladovo efektívna voľba pre alternatívu diamantu. Je to značka, ktorá je synonymom kvality a elegancie, čo je dôvod, prečo ju používa toľko špičkových módnych domov na celom svete. Na druhej strane je možné, že vplyvom zlepšovania sa technológii klesnú ceny umelo vyrábaných diamantov či Moissanitov natoľko, že ľudia dajú prednosť im. Keď sa jedná o krásu, nikoho nebude zaujímať pôvod kameňa na snubnom prsteni, keďže všetky vyzerajú aj tak rovnako. Pre vlastný názor na túto tematiku si pozrite aj Našu kolekciu šperkov vyrobených s originálnymi SWAROVSKI krištáľmi.